Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
„Człowiek w środowisku. Różne spojrzenia na doświadczenie kryzysu psychicznego” – relacja z konferencji

„Człowiek w środowisku. Różne spojrzenia na doświadczenie kryzysu psychicznego” – relacja z konferencji

29 czerwca 2015 17:08

Koło Psychologii Klinicznej i Psychoterapii APSI zorganizowało 11 czerwca 2015r. konferencję, której najważniejszym celem był wspólny dialog wszystkich zainteresowanych zagadnieniem zdrowia psychicznego. Członkowie ITiESu z przyjemnością przyjęli zaproszenie do czynnego udziału w tym wydarzeniu. Podczas konferencji wysłuchaliśmy wystąpień osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, a także praktyków. Wykłady plenarne wygłosili: dr Beata Hintze, mgr Jacek Bednarzak, mgr Joanna Obiegałka oraz odczytano wykład mgr Elżbiety Leśniak Psychoza i zdrowienie. Od izolacji do relacji reprezentującej nasze Stowarzyszenie. Liczne audytorium profesjonalistów, osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich rodziny oraz studenci podjęło inspirującą refleksję.

W drugiej części konferencji odbyło się kilka sesji naukowych, a Anna Janowiec i Roksana Kociołek poprowadziły warsztat Różne metody na jedno spojrzenie na doświadczenie kryzysu psychicznego dotyczący m. in. twórczości osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego i jej znaczenia dla procesu zdrowienia, ale także wykorzystania dzieła literackiego, filmów do pracy podczas szeroko rozumianej edukacji o zdrowiu psychicznym. Warsztat był przeprowadzony w oparciu o metody pracy wypracowane przez Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie polegające na aprobatywnym odnoszeniu się do wiedzy płynącej z doświadczenia, tych którzy przeżyli głębokie trudności emocjonalne. Głównym celem warsztatu była próba refleksji nad jednym – wrażliwym spojrzeniem na doświadczenie kryzysu psychicznego. Przybliżając się bowiem do doświadczenia choroby psychicznej za pomocą literatury czy filmu możemy lepiej je rozumieć, przełamać stereotypy i spojrzeć na to doświadczenie z wrażliwością, uważnością i empatią. Przedstawiono materiały przydatne w konstruowaniu scenariuszy zajęć dla dzieci, osób dorosłych oraz młodzieży. Wybrane fragmenty scenariuszy były realizowane z uczestnikami warsztatu.
Na zakończenie konferencji podczas panelu dyskusyjnego ponownie podjęto dialog nad skutecznymi formami pomocy osobom z doświadczeniami kryzysu. Praktycy i studenci mogli wysłuchać głosów osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego – czego oczekują, z czym się zgadzają, a co stanowi dla nich trudność. Sami również aktywnie włączyli się w dyskusje.

Bardzo dziękujemy za to niezwykłe spotkanie – świetnie zorganizowane, refleksyjne, twórcze, tak bardzo potrzebne…

GALERIA ZDJĘĆ

PROGRAM KONFERENCJI