Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
WOLNI RAZEM – jako przykład samoorganizacji i umacniania. Spotkanie z Joanną Obiegałką – relacja

WOLNI RAZEM – jako przykład samoorganizacji i umacniania. Spotkanie z Joanną Obiegałką – relacja

29 listopada 2015 12:50

Spotkanie z Joanną Obiegałką z warszawskiej nieformalnej grupy Wolni Razem, które odbyło się 26 listopada 2015 r., było doskonałą okazją do wzmocnienia współpracy, jaka nawiązała się między ITiES, a naszym Gościem. Joanna spotkała się ze studentami krakowskich uczelni zainteresowanych zagadnieniem zdrowia psychicznego, ale także samoorganizacji i samopomocy. Opowiedziała o historii grupy Wolni Razem, przybliżyła ideę jej powstania oraz cele, jakie przyświecają jej działaniu. Zaprezentowała także krótki filmik przybliżający historię Wolnych Razem i promujący ich działania.

OBEJRZYJ FILM

Film stał się punktem wyjścia do podjęcia wspólnej dyskusji nad sensem samoorganizacji i samopomocy. Joanna podkreśliła, jak ogromne znaczenie dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego ma uczestniczenie w spotkaniach grupy samopomocowej. Niezwykle ważnym jest bowiem dzielenie się swoimi przeżyciami z osobami, które mają podobne doświadczenia – tymi, którzy najlepiej rozumieją, a przez to wspólnie mogą więcej. Joanna zaznaczyła, że dla niej najważniejsze jest to, co w człowieku dobre. Zawsze stara się bowiem w każdym dostrzec jego silne strony i odkryć drzemiący w nim potencjał. Przytoczyła w tym kontekście słowa dr Donalda O. Cliftona „Co się stanie jeśli będziemy się zastanawiali, co jest dobrego w ludziach, zamiast koncentrować się na tym co jest w nich złego?”. Uczestnicy spotkania starali się wspólnie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zgodnie stwierdzili, iż praca na zasobach jednostki oraz jej potencjale stanowi istotną formę jej umacniania. Człowiek musi być bowiem świadomy swoich mocnych stron.

Joanna opowiedziała także o Instytucie Gallupa oraz swoich działaniach, jako certyfikowanego coacha Instytutu. W centrum zainteresowania instytucji jest badanie silnych cech człowieka. Zastosowanie ma tu specjalnie opracowany test ukazujący, które z cech są u danego człowieka tymi dominującymi. Ich świadomość pozwala podjąć działania wzmacniające i rozwijające zdiagnozowany potencjał. Specyfika grupy Wolni Razem polega na tym, iż każdy z jej członków poddał się badaniu testem Gallupa. Dzięki temu możliwa jest praca nad wzmacnianiem konkretnych silnych cech uczestników spotkań. Stwarza to także możliwość wypracowania zindywidualizowanych wskazówek dotyczących działań, jakie każda z osób może podejmować, by samodzielnie rozwijać swój potencjał.

Spotkanie moderowane było przez Magdalenę Kłeczek z Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej, Olgę Maciejewską reprezentującą ITiES i Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UJ oraz Magdalenę Piekarczyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Organizacja wydarzenia stała się pokłosiem współpracy między Instytutem Terapii i Edukacji Społecznej, Zakładem Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UJ, Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej UJ oraz Katedry Etyki Pracy Socjalnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Joannie oraz wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział w dyskusji!

 Więcej o nieformalnej grupie Wolni Razem na ich stronie tutaj