Instytut Terapii i Edukacji Społecznej zorganizował 19 stycznia 2016r. IV Seminarium Skoncentrowane na Osobie „Sensu sens” którego gościem był Marek Adamik, autor książki o tym samym tytule. Wspólnie z Katedrą Etyki Pracy Socjalnej Instytutu Pracy Socjalnej UPJPII, Zakładem Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UJ, Stowarzyszeniem Rewersy Kultury, Wydawnictwem editio oraz Stowarzyszeniem Ptaki Polskie stworzyliśmy przestrzeń do rozmowy o pracy, walce, akceptacji i chwili…
Już sam tytuł Seminarium i książki jawi się jako coś nieodkrytego, coś nietuzinkowego. Kto w dzisiejszych czasach poszukuje sensu życia? Kto zagłębia się w siebie, aby odkryć czym jest sens jego istnienia ? To właśnie zrobił Marek Adamik. Kiedy przyszła choroba walczył, robił wszystko, aby być zdrowym. W tej drodze odnalazł prawdziwy sens swojego życia, którym już nie było rysowanie, czy też zdobywanie największych nagród. Ważne natomiast stało się dla niego samo życie, to aby odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię.
Zgromadzone ponad 100 osobowe audytorium przywitał w imieniu władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dr hab. Hubert Kaszyński, a referat wprowadzający „Czy kultura wyklucza?” wygłosiła dr hab. Joanna Hańderek z Instytutu Filozofii UJ, reprezentująca również Stowarzyszenie Rewersy Kultury. Podkreśliła ona wagę wykluczenia wewnętrznego, które stawia człowieka w sytuacji własnego zaprzeczenia. Podkreślała, że często nie widzimy tego, iż kogoś wykluczamy, nie zauważamy człowieka tylko patrzymy na to co reprezentuje. Bardzo mocno wybrzmiało to, iż wkluczenie jest obecne wśród nas i nie jest ono wynikiem samego nazywania czegoś „wykluczeniem”. Natomiast brak nazywania nie spowoduje, że owo wykluczenie zniknie. Należy zauważyć, że nie można nazwać czegoś, czego nie ma. Jak powiedział nasz gość Marek Adamik ludzie nie potrafią zaakceptować zmian. W jego przypadku to nie choroba stała się powodem wykluczenia, ale jego przemiana. Ludzie nie rozumieją dlaczego ktoś rzuca pracę, przestaje się nią interesować, a większą uwagę skupia na swoim życiu. To co liczy się najbardziej to nie prestiż związany z wykonywanym zawodem, ale czas na zatrzymanie się, świadomą obecność i uważność na innych, na świat.
W następnej części spotkania dr hab. Hubert Kaszyński rozmawiał z Markiem Adamikiem o pracy, walce, akceptacji i chwili… Odczytane fragmenty książki przez Martę Grajcarek, członkinię ITiES nadały rozmowie wyjątkowego charakteru. Mogliśmy usłyszeć co napisał Marek, a później posłuchać komentarza do każdego fragmentu od samego autora. Całość poprowadzona została tak aby przybliżyć uczestników seminarium do tematyki spotkania, ale przede wszystkim do naszego gościa i jego historii. Marek opowiadał, że w jego życiu, zresztą jak napisał w książce „Sensu sens” przełomowym momentem było to, że zaakceptował swoją chorobę. Odnalazł w tym klucz do wyzdrowienia oraz klucz do swojego życia.
Podczas przerwy uczestnicy IV Seminarium mieli możliwość bezpośredniego spotkania się z naszym gościem. Marek wpisywał niezwykle oryginalne dedykacje i dzielił się swoim doświadczeniem. Podczas przerwy uczestnicy mieli również niepowtarzalną okazję zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Ptaki Polskie, zaproszone do współpracy przez Marka Adamika – prywatnie miłośnika ptaków.
Po przerwie przestrzeń refleksji otworzyła dr Lidia Ippoldt, reprezentująca ITiES oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Polecała książkę Marka Adamika jako materiał do pracy biblioterapeutycznej, szczególnie dla tych, „którzy nie mogą odczepić się od losu”, autor pokazuje bowiem drogę do wygrania dla siebie każdej sekundy życia. Następnie głos został oddany uczestnikom, którzy wypowiadali swoje myśli, refleksje, pytania. Pojawiły się tematy pracy, leczenia, a także te dotyczące książki i planów na przyszłość.
Na zakończenie Stowarzyszenie Ptaki Polskie podarowało dwie budki dla ptaków, które w wyniku wspólnych negocjacji trafiły do dzieci z krakowskiego przedszkola, by od najmłodszych lat uczyły się miłości do ptaków i odpowiedzialności za przyrodę. Trzecie została zawieszona profesjonalnie przez przedstawiciela Stowarzyszenia Ptaki Polskie w ogrodzie znajdującym się na terenie uczelni. Był to swego rodzaju happening z uśmiechem i refleksją nad ptakami, ich życiem, które wbrew pozorom jest bliskie człowiekowi. Budka została nazwana przez Marka „Źródło”. Z pewnością będzie doskonale spełniać swoją rolę, a my odwiedzając mury uczelni będziemy o nią dbać i wspominać spotkanie z Markiem – z wyjątkowym człowiekiem, którego książka zaskakuje, porywa w świat swojego własnego JA. Nie jest to historia Marka, ale historia wielu z nas. Czytając „Sensu sens” odnajdujemy swoje życie na kartach książki. Zgodnie ze słowami Marka żyjemy w teraźniejszości i nie powinniśmy się skupiać na przeszłości, a także na przyszłości, tylko żyć chwilą. Najważniejszy jest ten właśnie moment, w którym obecnie jesteśmy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w spotkaniu, a szczególne podziękowania składamy Markowi Adamikowi za jego obecność i otwartość - życzymy Ci sukcesów w dalszej twórczości osobistej.
ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA Iwona – DZIĘKUJEMY!
Autor o sobie czyli STRONA MARKA ADAMIKA
Poznaj, Pokochaj, Pomóż… – dowiedz się więcej o ptakach na stronie PTAKI POLSKIE