Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
Relacja z 8. Seminarium Skoncentrowanego na Osobie „Bilet życia”

Relacja z 8. Seminarium Skoncentrowanego na Osobie „Bilet życia”

3 maja 2019 14:05

Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie wraz z Instytutem Socjologii UJ oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie w ramach V Tygodnia Pracy Socjalnej  zorganizował 10 kwietnia 2019 roku 8. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „Bilet życia. Naszym Gościem była Elżbieta Leśniak – Autorka tomiku poezji bilet życia.

Wykład wprowadzający (perspektywa psychoterapeuty) wygłosił dr Łukasz Cichocki (Katedra Psychiatrii, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego).

Następnie wysłuchaliśmy perspektywy krytyka literackiego i literaturoznawcy dr hab., prof. UP Marka Karwali (IFP UP).

Istotą Seminarium Skoncentrowanego na Osobie jest spotkanie z Twórcą i Jego dziełem. Stąd zasadniczą częścią spotkania była rozmowa z autorką. Warto dodać, iż po raz pierwszy w centrum znalazł się tomik wierszy, będących zapisem doświadczenia osobistego rozwoju, w którym twórczość ma szczególne znaczenie. Seminarium było więc okazją do podjęcia refleksji i dyskusji na temat znaczenia języka poetyckiego w mówieniu o świecie wartości, najgłębszych przeżyciach i trudnościach natury emocjonalnej, specyficznej wrażliwości tych, którzy – cytując prof. Antoniego Kępińskiego – „więcej czują i inaczej rozumieją”. Podczas wspólnej przestrzeni refleksji, w której aktywnie brali udział uczestnicy, przeczytaliśmy także kilka wierszy.

Jak pisze sama Autorka:

Każdy mój wiersz jest doświadczeniem ubranym w formę zapisu poetyckiego, któremu nadaję strukturę i wklejam go do odpowiednio utworzonego przez to doświadczenie folderu. Wklejenie doświadczenia każdego wiersza do folderu doświadczeń jest tak zwaną kropką nad i, która pozwala iść dalej.

Poniżej relacje uczestników:

Wśród nas są ludzie, którzy czują więcej i w związku z tym zmagają się z różnego rodzaju trudnościami natury emocjonalnej. Czasem w tych trudach rodzi się jednak coś pięknego, czym można obdarować innych… W przypadku Eli jest to tomik poezji – refleksyjny zapis trudnej, zamglonej przez doświadczenie choroby, krętej drogi, jaką musiała pokonać, by dotrzeć z powrotem do samej siebie. Ela zabiera nas w tę podróż, objaśnia nam swój świat, i co najważniejsze – daje nadzieję. Długo po spotkaniu w głowie kołyszą się słowa przywołujące ciepły, krzepiący uśmiech: „dziś myślę, że jednak jestem szczęściarą”.

Agnieszka

Spotkanie z panią Elą skłoniło mnie do głębszych refleksji. Zdałam sobie sprawę z tego jaką jestem szczęściarą będąc zdrowa. Na co dzień nie przykuwamy uwagi do wielu tak ważnych rzeczy, przejmujemy się błachostkam. Dziękuję za spotkanie, które pozwoliło choć na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na drugiego człowieka.

Pozdrawiam 

Weronika

Jestem bardzo zadowolona że miałam okazję spotkać się z panią Elżbietą Leśniak. Poetka podzieliła się swoją historią, dzięki czemu mogłam poznać i lepiej zrozumieć specyfikę schizofrenii. Tomik poezji pt. „Bilet życia” w piękny sposób obrazuje jej postawę i przybliża nam trudność z jakimi musiała się zmagać. Spotkanie i rozmowa w przyjemnej atmosferze dała mi dużo do myślenia o stereotypach związanych z chorobami psychicznymi. Ponieważ ludzie borykający się z zaburzeniami niewiele różnią się od przeciętnego człowieka.

Wiktoria

Elu, serdecznie dziękujemy za tak ważne spotkanie!