Podczas 10. Seminarium uczestnicy mieli wyjątkową okazję wysłuchać opowieści autorki książki „nasza mała mama” Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej o Jej osobistym doświadczeniu dzieciństwa z głuchą mamą.
Ważnym głosem Seminarium był również temat dostępności i apel Barbary Cholewy – konsultantki BON AGH o uczenie Głuchych języka polskiego jako obcego (a nie tylko PJM).
Zaprezentowane zostały również wnioski, reakcje i refleksje dzieci z warsztatów przeprowadzonych na podstawie scenariusza do książki (Roksana Kociołek-Kaszyńska, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Krakowie)
Podczas tych zajęć uczniowie nie tylko porozmawiali o osobach z niepełnosprawnością słuchu, ale też „spotkali się” ze sztuką abstrakcyjną dzięki ilustracjom Aleksandry Grzegorek. Wykonywali również swoje ilustracje do usłyszanych dźwięków oraz uczyli się pokazywać wybrane słowa za pomocą języka migowego. Na koniec mieli okazję zobaczyć „narysowaną piosenkę” i samodzielnie spróbować „narysować” tytuł książki używając wyłącznie języka migowego. Napisali również piękne listy do autorki książki.
Również w „przestrzeni refleksji”, która jest już tradycją naszych seminaryjnych spotkań można było wysłuchać ciekawych, ale i wzruszających komentarzy.
Spotkanie prowadził Hubert Kaszyński – prezes ITiES, a całość koordynowała Olga Maciejewska – członkini Zarządu.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu całego spotkania – wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy przez Anetę Uhruską z DON UJ oraz Bożenę Nowak:
https://www.youtube.com/watch?v=eMjhEIkegn0&ab_channel=InstytutSocjologiiUJ
oraz do obejrzenia zdjęć ze spotkania:
Organizatorzy: Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.