Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
„Czarne perły” – Perły Niezwykłe

„Czarne perły” – Perły Niezwykłe

22 września 2013 16:11

„Czarne perły” – Perły Niezwykłe

8 lipca 2013r. członkowie ITiES uczestniczyli w spotkaniu promocyjnym publikacji „Czarne perły. Nasze psychoetiudy” zorganizowanym przez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu k/Warszawy, podczas którego odbyła się również premiera spektaklu „Poczekalnia” (wg. scenariusza K. Chołoniewskiej). Spotkanie zostało przygotowane przez mieszkańców, terapeutów i wolontariuszy Młodzieżowego Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej – Hostel, a poprowadziła je red. Małgorzata Wiśniewska (TVP2), która przygotowała reportaż wyemitowany w ten sam dzień w Panoramie.

Publikacja jest drugą książką wydaną przez Hostel/MORS w Zagórzu k/Warszawy. Pierwszą z nich – „Zwrotnica. Nasze psycho-narracje” członkowie ITiES wykorzystują już podczas warsztatów z młodzieżą licealną w ramach promocji zdrowia psychicznego. Obie książki to efekt wspólnej i niezwykłej pracy – pacjentów ośrodka korzystających z rehabilitacji socjopsychiatrycznej w hostelu w Zagórzu i ich opiekunów, w której wykorzystano twórczy potencjał i ogromną kreatywność młodych ludzi z problemami zdrowia psychicznego. Podjęte działania miały na celu wzmocnienie poczucia wartości uczestników zajęć i wpłynąć pozytywnie na ich stan psychiczny. Młodzież pod opieką terapeutów przygotowała własne teksty opisujące jej przeżycia związane z chorobą psychiczną oraz tworzyła oprawę graficzną publikacji. Natomiast podjęte działania promocyjne mają na celu przeciwdziałanie marginalizacji społecznej młodych osób zaburzeniami psychicznymi. Po zakończeniu spotkania poprosiliśmy autorów o wpisy do obu publikacji, które miały być przesłaniem dla licealistów, z którymi będziemy realizować kolejne warsztaty. Napisali dla nich: „Jesteście kimś więcej niż się spodziewacie!” oraz „… nie bójcie się mówić!…”.

Członkowie ITiES serdecznie dziękują za zaproszenie. Spotkanie było niezwykle inspirującym doświadczeniem. Szerzej na temat obu książek, a także metodzie pracy można będzie przeczytać w przygotowywanych przez nas artykułach na temat wykorzystania twórczego potencjału osób chorujących, a także pracy z napisanymi przez nich tekstami w ramach promocji zdrowia psychicznego.