Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
Relacja z seminarium „Radość odzyskana”

Relacja z seminarium „Radość odzyskana”

3 stycznia 2014 18:51

Troska o zdrowie psychiczne to punkt skupienia Seminarium pod tytułem Radość odzyskana, którego organizatorem był Instytut Terapii i Edukacji Społecznej, a współorganizatorem Katedra Etyki Pracy Socjalnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Podstawową grupą obecną na Seminarium byli studenci krakowskich uczelni, dla których problemat zdrowia psychicznego stał się istotny z perspektywy osobistych doświadczeń, jak również z aktualnego zainteresowania badawczego lub aplikacyjnego. Seminarium odbyło się 17 grudnia 2013r. 

W ostatnich miesiącach Instytut Terapii i Edukacji Społecznej poszukiwał odpowiedniej metody pracy w zakresie promocji zdrowia psychicznego. To co nie ulegało wątpliwości, to aprobatywne odnoszenie się do wiedzy płynącej z doświadczenia, tych którzy przeżyli głębokie trudności emocjonalne. Najważniejsze źródło tej wiedzy to bezpośrednie spotkanie z osobą i próba podjęcia z nią dialogu. Niemniej podkreślaliśmy również znaczenie spotkania pośredniego, którego medium jest dzieło literackie: autobiografia, wspomnienia, poezja z czasu choroby, czasu jej pokonywania, odzyskiwania zdrowia oraz z okresu „radości odzyskanej” – nawiązując do tytułu Seminarium.

Aby wzbogacić naszą refleksję na temat poszukiwanej metody pracy poprosiliśmy o udział w Seminarium Panie: dr Wandę Matras (reprezentującą Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne), która wygłosiła referat pod tytułem O książkach, które znaczą oraz mgr Aleksandrę Kożuszek (z Polskiego Instytutu Otwartego Dialogu), autorkę książki Radość odzyskana.

Dr Wanda Matras wprowadziła uczestników w teoretycznie i praktyczne podstawy biblioterapii akcentując jej główne cele. W niezwykły sposób nawiązywała wielokrotnie do historii naszego gościa – Aleksandry Kożuszek – mówiąc nie tylko o książkach, które znaczą, ale przede wszystkim o słowach które znaczą… Referat Aleksandry Kożuszek przypominał o leczniczej funkcji sieci międzyludzkich kontaktów oraz – jak w Posłowiu do Radości odzyskanej napisał Profesor Bogdan de Barbaro –  o często przez psychiatrów niedocenianym aspekcie: życia duchowego pacjentów.

Wygłoszone referaty – wysłuchane z uwagą i ze zrozumieniem przez blisko stuosobowe audytorium – stały się źródłem licznych pytań i komentarzy. Żywimy głębokie przekonanie, iż można uczyć się z książek, które znaczą – książek leczniczo ważnych dla ich twórców, ale również będących społecznym lekarstwem dla tych, którzy współtworzą atmosferę wokół zdrowia i choroby. Książki te pełnią bowiem szczególną funkcję: mają moc zamieniania okoliczności piętnujących, wyłączających Innych, na okoliczności będące źródłem nadziei i zaproszeniem do wspólnej przestrzeni.

 dr H. Kaszyński, mgr A. Kożuszek, dr W. Matras (od lewej)

 dr hab M. Duda (UPJPII)

 dr W. Matras

 mgr A. Kożuszek

 Uczestnicy seminarium

 Uczestnicy seminarium

Slajd z wykładu dr W. Matras

 Slajd z wykładu dr W. Matras