,,Droga do zdrowia. O tożsamości, postawach, promocji zdrowia.’’ Kraków 5.06.2014r.
,,Droga do zdrowia. O tożsamości, postawach, promocji zdrowia” to tytuł trzeciego już z kolei seminarium Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenia. Głównym tematem spotkania była prezentacja działań podejmowanych w aspekcie profilaktyki zdrowia psychicznego przez poszczególnych Członków Stowarzyszenia, a także osób czynnie zaangażowanych, którym szczególnie bliska jest idea działań prozdrowotnych. We wstępie do spotkania Prezes Stowarzyszenia Martyna Cyganik przybliżyła słuchaczom główne podejmowane przez Stowarzyszenie działania i inicjatywy, przedstawiła cele statutowe stowarzyszenia oraz program seminarium. Całość spotkania prowadziła Sekretarz Stowarzyszenia Joanna Wójcik.
Tytułowa ,,Droga do zdrowia’’ to czasem droga trudna i bolesna, bo wiedzie przez kryzys, który choć jest szokiem i godzi w poczucie doskonałości, może być początkiem czegoś jakościowo innego, nowego. Jednak, jak podkreślała Agnieszka Janoska, przedstawiając wyniki swojej pracy magisterskiej, akceptacja przeszłości okazuje się być gwarantem późniejszej równowagi psychicznej. Co więcej, poprzez pokonanie kryzysu człowiek: ,, wspina się coraz wyżej i rozszerza świadomość.’’
Tę świadomość oraz postawy wobec osób chorujących psychicznie wśród studentów krakowskich uczelni badała Katarzyna Broniak. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że zaburzenia zachowania są bardziej rozpoznawalne przez studentów krakowskich uczelni, aniżeli sama choroba psychiczna. Katarzyna Broniak zwróciła uwagę na sprzeczność, jaka pojawia się w odbiorze choroby psychicznej. Studenci twierdzą bowiem, że choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu, ale jednocześnie deklarują, iż tego typu schorzenie należy ukrywać przed otoczeniem.
Czasem zdarza się, że osoba z doświadczeniem anoreksji próbuje się ukryć przed otoczeniem i dążenie do szczupłej sylwetki przedkłada ponad własne realne więzi z innymi oraz własne zdrowie. ,, Anoreksja w nowych mediach’’ to temat, który przybliżyła nam Maria Adamczyk. Jak wynika z jej wypowiedzi, współcześnie świat Internetu stwarza osobom z doświadczeniem anoreksji okazję do wymieniania się swoimi własnymi doświadczeniami z przeprowadzanych głodówek itp., a także wspiera wyniszczające sposoby wzajemnego odchudzania się, co wydaje się szczególnie niepokojące. Bowiem wedle Marii Adamczyk anoreksja pojmowana jest przez wiele osób ją praktykujących nie jako poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, ale osobisty life – stylowy wybór.
Na szczęście nie wszyscy żywią tego typu przekonania. Agnieszka Adamus potwierdza, że młodzież szkół średnich zalicza anoreksję do chorób psychicznych. Wedle przeprowadzonych przez Agnieszkę badań, emocje, które towarzyszą młodzieży przy spotkaniu z osobą z doświadczeniem anoreksji to: współczucie, litość, strach, niepokój oraz niesmak. Najbardziej istotny informacyjnie i zarazem niepokojący jest fakt, że młodzież nie dostrzega w swoim otoczeniu działań profilaktycznych w zakresie zdrowia psychicznego.
Pozytywnym przykładem działań profilaktycznych w szkole podstawowej były za to zajęcia przeprowadzone przez Wioletę Bujak i Patrycję Skoczeń. Prelegentki podkreślały znaczenie, jakie ma dla człowieka adekwatne poczucie wartości i samoocena. W związku z tym podzieliły się doświadczeniami z warsztatów w szkole podstawowej. Z refleksji Wiolety i Patrycji dowiedzieliśmy się, że mocna konstrukcja psychiczna wynikająca z pozytywnego obrazu siebie, może być ochroną przed zaburzeniami jedzenia. To adekwatne spostrzeganie siebie oraz poczucie własnej wartości, Wioleta i Patrycja budowały z dziećmi poprzez różnego rodzaju psychozabawy.
W końcowym wystąpieniu Roksana Kociołek przybliżyła program przeprowadzonych w maju 2013 i na przełomie kwietnia i maja 2014 roku warsztatów dla młodzieżyLiceum im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Oto, jak o warsztatach wypowiada się jeden z ich uczestników: ,,Warsztaty delikatnie i niegwałtownie wprowadziły w świat chorób psychicznych, pokazują ich jasną stronę.’’
Szczególnym przykładem zainteresowania i zaangażowania się młodzieży ww.liceum w profilaktykę zdrowia psychicznego było wystąpienie Piotra Purchały, który opowiadając o współczesnej formie izolowania i zamykania się w wirtualnym świecie młodzieży, podzielił się swoimi wrażeniami, refleksjami i doświadczeniami na temat postaw współczesnej młodzieży wobec zjawiska trudności psychicznych.
Na zakończenie odbyła się dyskusja, której moderatorami byli Aneta Krupka i Hubert Kaszyński. Najcenniejsze było stworzenie okazji do wymiany własnych refleksji i doświadczeń osób, które w temacie profilaktyki zdrowia psychicznego wiedzą naprawdę wiele, i to zarówno z pozycji naukowych, ale i własnego doświadczenia, czy to zawodowego, czy życiowego. Teoria i praktyka- seminarium łączyło te dwa źródła wiedzy.