Młodzieżowy Profil Zdrowia Psychicznego – Healthbook
Na przełomie maja i kwietnia 2014 roku członkowie Instytutu ponownie przeprowadzili warsztaty w Liceum im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Realizowany scenariusz Młodzieżowy Profil Zdrowia Psychicznego – Healthbook był rozszerzoną wersją ubiegłorocznych warsztatów Promocja (nie wyprzedaż) zdrowia psychicznego młodzieży zobacz tutaj. Zgodnie z założeniem uczestnictwo w pięciu zajęciach było dobrowolne, a każde spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne w tygodniowych odstępach. Podczas warsztatów podejmowano kolejno zagadnienia:
- wprowadzenie do problematyki zdrowia psychicznego;
- warsztaty o trudnościach emocjonalnych młodzieży na podstawie autentycznych historii osób doświadczonych kryzysem psychicznym;
- podniesienie świadomości społecznej (młodzieży) w zakresie problemów zdrowia psychicznego i sytuacji osób chorujących;
- warsztat wzmacniający nabyte podczas spotkań postawy, wiedzę i umiejętności.
Konstruując scenariusz warsztatów chcieliśmy również, aby były one dla samych uczestników „inwestycją w przyszłość” – tak określa ochronę zdrowia psychicznego młodych ludzi Światowa Organizacja Zdrowia. Dlatego uczniowie podczas spotkań nie tylko poznają świat choroby, ale i uczą się między innymi jak należałoby rozmawiać z osobami chorującymi psychicznie, jak im pomagać, a także jak samemu zadbać o własne zdrowie psychiczne. W założeniach przyjęliśmy również, że „pracujemy na pozytywach”, co zostało docenione przez jednego z uczestników, który napisał w ankiecie ewaluacyjnej: warsztaty delikatnie i niegwałtownie wprowadziły w świat chorób psychicznych, pokazując ich jasną stronę. Uczniowie pozytywnie oceniali wszystkie spotkania, o czym świadczy kolejna wypowiedź uczestnika:
Na pewno dziękuję za chęci i pomysł stowarzyszenia, by dzielić się z innymi wiedzą z zakresu psychologii. Podobała mi się forma, prowadzący i ciekawe podejście do problemów. A także nastawienie do uczestników i współprowadzących, atmosfera, forma, pomoce i ich tłumaczenie na przykładach oraz przygotowanie do zajęć i lektury do czytania.
Relacja z warsztatów została zaprezentowana przez Roksanę Kociołek (koordynatorkę grupy warsztatowej w Instytucie) podczas seminarium Droga do zdrowia. O tożsamości, postawach, promocji zdrowia, które odbyło się 5 czerwca 2014 roku. Wystąpienie zostało wzbogacone wypowiedzią jednego z uczestników tegorocznych spotkań, który podzielił się swoimi refleksjami na temat warsztatów i osobistych doświadczeń dotyczących zachowań współczesnej młodzieży wobec trudności psychicznych zobacz tutaj.
Członkowie Instytutu prowadzący warsztaty dziękują wszystkim uczestnikom za wspólne dyskusje podczas zajęć, które niezwykle wzbogaciły realizowane spotkania. Ponownie dziękujemy również Pani pedagog Agnieszce Majcher, która z zaangażowaniem wspierała realizację zajęć. Mając na uwadze pozytywne rekomendacje uczestników zajęć (było interesująco, myślę, że takie zajęcia powinny być organizowane także w innych szkołach i powinna w nich uczestniczyć większa liczba osób), a także nasze dotychczasowe doświadczenia jesteśmy przekonani o zasadności podejmowanych przez nas działań promocyjnych. Dlatego też, zapraszamy do współpracy pedagogów i nauczycieli krakowskich szkół średnich. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres Instytutu – kontakt@ities.pl.