Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
„Człowiek w środowisku. Zasoby i twórczość w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego” – relacja z konferencji

„Człowiek w środowisku. Zasoby i twórczość w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego” – relacja z konferencji

14 lipca 2017 17:58

Już po raz trzeci ITiES był partnerem VI edycji Konferencji „Człowiek w środowisku. Zasoby i twórczość w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego” zorganizowanej 12 maja 2017 roku przez Koło Psychologii Klinicznej i Psychoterapii ASPI (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie). Tematem przewodnim konferencji były zasoby, a zwłaszcza twórczości osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

ZOBACZ PROGRAM

Nasze Stowarzyszenie reprezentowały Roksana Kociołek i Anna Janowiec. Podczas konferencji miały one niepowtarzalną okazję wysłuchać wykładów skupionych wokół znaczenia pozytywnej psychologii klinicznej czy arteterapii, a przede wszystkim niezwykle inspirujących wystąpień osób z doświadczeniem.

Z ramienia ITiES wygłoszony został wykład „Twórczość (za)pisana słowem” poświęcony twórczości literackiej osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, jak również naukowym doniesieniom w zakresie terapeutycznej roli pisania w procesie zdrowienia. Krótko przedstawiono metody pracy z tekstem w terapii społecznej w ramach działań edukacyjnych i profilaktycznych z zakresu zdrowia psychicznego.

Nie mogło zabraknąć wątku  znaczenia bajek w pracy terapeutycznej, który szerzej omówiono podczas warsztatu „Praktyczne wykorzystanie bajek w pracy z dziećmi – profilaktyka oraz terapia indywidualna”. Uczestnicy warsztatu mieli okazję zapoznać się ze scenariuszami składającego się z siedmiu spotkań programu edukacyjno-profilaktycznego w zakresie kształtowania kompetencji emocjonalno-społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym realizowanego w zaprzyjaźnionej z ITiES Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie.

W drugiej części warsztatu dyskutowaliśmy na podstawie doświadczeń z indywidualnej pracy interwenta kryzysowego konkretne problemy z jakimi zmagają się dzieci. Terapeutyczne działanie bajek zostało omówione w odniesieniu do analizy przypadków, ponadto uczestnicy dowiedzieli się jak tworzyć indywidualny plan pomocowy dla małego klienta.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny, podczas którego wszyscy uczestnicy mieli okazję podzielić się emocjami, jakie towarzyszyły im podczas konferencji.

Dziękujemy za zaproszenie!