Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie wraz z Instytutem Socjologii UJ oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie i Krakowskim Kołem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zorganizował 13 listopada 2018 roku 7. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „Osobisty przewodnik po depresji”.
Naszym i Państwa Gościem był pisarz Tomasz Jastrun, poeta, autor między innymi książki „Osobisty przewodnik po depresji”. Spotkanie połączone było ze wspomnieniem Profesora Antoniego Kępińskiego w 100. rocznicę urodzin.
Głęboko wierząc w metodę „edukacji bezpośredniej” spotkanie rozpoczęło się od przesłania naszego Instytutu:
„(…) Tylko osoba doświadczona może snuć wiarygodną opowieść. Jak pisze Pan Tomasz w Osobistym przewodniku po depresji „do tej pory nie wiedziałem, że czas tak dosłownie składa się z chwil. Teraz nie mogłem ich przeoczyć, każda bolała”. Dziękując Państwu za przybycie chcielibyśmy, aby każdy z nas wyszedł dziś z tego spotkania z taką myślą – „do tej pory nie wiedziałam/nie wiedziałem że…” To przecież nic złego nie wiedzieć, to że jesteśmy dziś tu świadczy o tym, że chcemy się dowiadywać i rozumieć więcej.”
Wykład wprowadzający wygłosił dr Łukasz Cichocki, a liczne audytorium aktywnie uczestniczyło we wspólnej przestrzeni refleksji.
Jak ważne i potrzebne było to spotkanie świadczą przesłane do nas relacje uczestników:
Panie Tomaszu, dziękujemy w imieniu biblioterapeutów za to, że w wigilię Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii spotkał się Pan z nami, by nie tylko powiedzieć nam jak trudno jest żyć z depresją, ale i pokazać, że m.in. tekst daje magiczną siłę przetrwania. Dostarczył nam Pan tym nowych bodźców energetycznych do działania na polu biblioterapii.
DZIĘKUJEMY – Krakowskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Jastrunem i w tak interesującym gronie posłuchać o jego osobistych doświadczeniach związanych z przechodzeniem depresji. Po raz pierwszy słyszałam, aby ktoś tak autentycznie i obrazowo mówił o tak skomplikowanej do pojęcia chorobie. Moje spojrzenie się odmieniło się. Bardzo wartościowe przeżycie, które zostało ze mną na długo.
Spotkanie z Panem Tomaszem Jastrunem było propozycją dla odważnych. Pierwszym odważnym był właśnie Pan Tomasz, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem i rozumieniem depresji. Później my wszyscy, którzy zechcieliśmy przyjść, posłuchać i podzielić się swoimi refleksjami i wątpliwościami dotyczącymi depresji i innych trudności ze zdrowiem psychicznym. W końcu odważnymi byli organizatorzy spotkania – a właściwie przede wszystkim organizatorzy. To spotkanie nie było tylko teoretyczne, wyrastało z praktyki życia, którego wszyscy jesteśmy i chcemy być autorami. Pobudzeni odwagą Pana Tomasza odważyliśmy się powiedzieć o swojej bezradności odczuwanej w trudnych sytuacjach życia, co jest pierwszym krokiem do doświadczenia poczucia sprawstwa i odkrycia własnych możliwości, co nam wszystkim daje dobrze rozumiana wspólnota. Oby więcej takich spotkań; ludzi, którzy mają odwagę dzielić się doświadczeniami życia; dodajmy, trudnymi doświadczeniami i organizatorów, którzy mają odwagę zapraszać ekspertów zarówno tych od teorii oraz nauki, jak i ,,wiedzy z pierwszej ręki” oraz nas, którzy chcą słuchać ich głosu. Dziękuję!
Do tej pory nie wiedziałem, że czas tak dosłownie składa się z chwil. Teraz nie mogłem ich przeoczyć, każda bolała” – cytat, który długo po spotkaniu odbija się echem w głowie… Jakże trafnie szkicuje skalę cierpienia osób dotkniętych depresją – skalę, która wymyka się wyobraźni, a jednak jest „codziennością” wielu osób wokół nas. Jest ich walką z demonami, których nie sposób okiełznać, z którymi przegrywa nawet miłość bliskich ludzi… Dzieło Pana Tomasza „Osobisty przewodnik po depresji” jest jak „mapa”, „drogowskaz”, zarówno dla osób, które doświadczają cierpienia depresji, jak i dla świadków ich dramatycznych przeżyć. Jestem przekonana, że pomoże poruszać się w tym trudnym do zrozumienia świecie depresji, da nadzieję, pokrzepienie i poczucie, że nie jest się osamotnionym w tej walce.
Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie dziękuje Panu Tomaszowi Jastrunowi za przyjęcie zaproszenia, a wszystkim przybyłym oraz zaangażowanym w organizację wydarzenia za obecność i niezwykłą atmosferę spotkania.