Troska o zdrowie psychiczne to punkt skupienia Seminarium pod tytułem Radość odzyskana, którego organizatorem był Instytut Terapii i Edukacji Społecznej, a współorganizatorem Katedra Etyki Pracy Socjalnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Podstawową grupą obecną na Seminarium byli studenci krakowskich uczelni, dla których problemat zdrowia psychicznego stał się istotny z perspektywy osobistych doświadczeń, jak również z aktualnego zainteresowania badawczego lub aplikacyjnego. Seminarium odbyło się 17 grudnia 2013r.
W ostatnich miesiącach Instytut Terapii i Edukacji Społecznej poszukiwał odpowiedniej metody pracy w zakresie promocji zdrowia psychicznego. To co nie ulegało wątpliwości, to aprobatywne odnoszenie się do wiedzy płynącej z doświadczenia, tych którzy przeżyli głębokie trudności emocjonalne. Najważniejsze źródło tej wiedzy to bezpośrednie spotkanie z osobą i próba podjęcia z nią dialogu. Niemniej podkreślaliśmy również znaczenie spotkania pośredniego, którego medium jest dzieło literackie: autobiografia, wspomnienia, poezja z czasu choroby, czasu jej pokonywania, odzyskiwania zdrowia oraz z okresu „radości odzyskanej” – nawiązując do tytułu Seminarium.
Aby wzbogacić naszą refleksję na temat poszukiwanej metody pracy poprosiliśmy o udział w Seminarium Panie: dr Wandę Matras (reprezentującą Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne), która wygłosiła referat pod tytułem O książkach, które znaczą oraz mgr Aleksandrę Kożuszek (z Polskiego Instytutu Otwartego Dialogu), autorkę książki Radość odzyskana.
Dr Wanda Matras wprowadziła uczestników w teoretycznie i praktyczne podstawy biblioterapii akcentując jej główne cele. W niezwykły sposób nawiązywała wielokrotnie do historii naszego gościa – Aleksandry Kożuszek – mówiąc nie tylko o książkach, które znaczą, ale przede wszystkim o słowach które znaczą… Referat Aleksandry Kożuszek przypominał o leczniczej funkcji sieci międzyludzkich kontaktów oraz – jak w Posłowiu do Radości odzyskanej napisał Profesor Bogdan de Barbaro – o często przez psychiatrów niedocenianym aspekcie: życia duchowego pacjentów.
Wygłoszone referaty – wysłuchane z uwagą i ze zrozumieniem przez blisko stuosobowe audytorium – stały się źródłem licznych pytań i komentarzy. Żywimy głębokie przekonanie, iż można uczyć się z książek, które znaczą – książek leczniczo ważnych dla ich twórców, ale również będących społecznym lekarstwem dla tych, którzy współtworzą atmosferę wokół zdrowia i choroby. Książki te pełnią bowiem szczególną funkcję: mają moc zamieniania okoliczności piętnujących, wyłączających Innych, na okoliczności będące źródłem nadziei i zaproszeniem do wspólnej przestrzeni.
dr H. Kaszyński, mgr A. Kożuszek, dr W. Matras (od lewej)
dr hab M. Duda (UPJPII)
mgr A. Kożuszek
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Slajd z wykładu dr W. Matras