Porozumienie Na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie zorganizowało 19 listopada 2015 r. konferencję, której głównym celem było podjęcie przez praktyków, ekspertów, ale przede wszystkim osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i ich bliskich, dyskusji na temat perspektyw wspierania osób z doświadczeniem choroby oraz samopomocy, jako formy stwarzającej im nowe możliwości działania. W konferencji, która odbyła się na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie udział wzięły Marta Grajcarek i Olga Maciejewska z Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej.
Podczas pierwszej części konferencji uczestnicy wysłuchali wystąpień zaproszonych gości. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar poruszył kwestię praw człowieka, jako fundamentu dobrego i godnego życia osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Wystąpienie dr hab. prof. APS Pawła Bronowskiego skoncentrowane było na próbie odpowiedzi na pytanie Samopomoc i Partnerstwo. Szansa czy puste słowa?. Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy Marta Jakubiak omówiła krótko warszawski system wsparcia, jako ilustrację drogi od opieki do coraz większej samodzielności osób z doświadczeniem kryzysu. Wystąpienie reprezentującego Grupę Wsparcia Trop i Porozumienie na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie Jacka Bednarzaka stanowiło wprowadzenie do drugiej części konferencji, w której członkowie Grupy Wsparcia Trop zaprezentowali działania zrealizowane przez nich w ostatnich latach. Licznie zgromadzone na sali audytorium podjęło refleksję nad znaczeniem tego typu aktywności w procesie wsparcia i umacniania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Głos zabrały także osoby chorujące oraz ich bliscy, dzieląc się z uczestnikami konferencji własnymi doświadczeniami, emocjami, przemyśleniami na temat poruszanych tematów. Niezwykle inspirujące okazały się właśnie wypowiedzi osób bezpośrednio dotkniętych kontaktem z systemem psychiatrii w Polsce. Wskazywały one bowiem na problemy i trudności, z jakimi przychodzi się borykać pacjentom, ale również nadzieje i oczekiwania związane z rozwojem ruchu samopomocowego oraz pozainstytucjonalnych form wsparcia.
Podczas trzeciej części konferencji uczestnicy mieli możliwość partycypacji w warsztatach prowadzonych przez ekspertów i praktyków. Pierwsza z grup dyskusyjnych skupiła się na zagadnieniu Prawa człowieka – prawa pacjenta. Temat Obiektywny obraz osób chorujących w mediach znalazł się w obszarze zainteresowania drugiego zespołu dyskusyjnego. Kolejną możliwością był udział w warsztacie pt. Co to jest „nowoczesna psychiatria”?. Uczestnicy biorący udział w pracach ostatniej z grup próbowali odnaleźć odpowiedź na pytanie Jak wspomagać ruchy samopomocowe użytkowników?. W tym właśnie warsztacie uczestniczyli członkowie ITiES. Zaangażowanie uczestników zaowocowało wypracowaniem szeregu propozycji działań, jakie podjąć by należało, by wspomóc powstawanie i funkcjonowanie grup samopomocowych zrzeszających osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Jednoznacznie wskazano na potrzebę wypracowania modelu współpracy między przedstawicielami różnych instytucji z obszaru pomocy i wsparcia.
Na zakończenie konferencji osoby biorące udział w pracach poszczególnych grup dyskusyjnych, przybliżyły pozostałym uczestnikom wydarzenia najważniejsze wątki, jakie omawiane były podczas warsztatów oraz wnioski i wypracowane propozycje działań. Był to punkt wyjścia do podjęcia ponownej refleksji nad problematyką nowoczesnego wspierania i umacniania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Konferencja była wydarzeniem niezwykle potrzebnym, wzbogacającym i poszerzającym perspektywę rozumienia kwestii znaczenia partnerstwa we wspieraniu osób doświadczających kryzysów psychicznych.
zobacz PROGRAM KONFERENCJI