Grudzień 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 
Seminarium Kuźnia talentów 2D – Dodatkowa Diagnoza – relacja

Seminarium Kuźnia talentów 2D – Dodatkowa Diagnoza – relacja

29 listopada 2015 12:38

Tegoroczny Tydzień Ekonomii Społecznej stworzył przestrzeń do spotkania Joanny Obiegałki reprezentującej warszawską nieformalną grupę Wolni Razem ze studentami krakowskich uczelni – osobami zainteresowanymi tematyką zdrowia psychicznego oraz pracy skoncentrowanej na indywidualnych zasobach człowieka. Zorganizowany we wtorek 17 listopada 2015 r. przez członków Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej pod hasłem Kuźnia talentów 2D – Dodatkowa Diagnoza warsztat, koncentrował się wokół zagadnienia odkrywania w człowieku jego mocnych stron, które uznawane są za fundament pracy zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Istotą warsztatu było czerpanie dzięki bezpośredniemu spotkaniu z wiedzy osoby, która doświadczyła kryzysu psychicznego, a swe aktywne działania wobec innych opiera na pracy na ich potencjale. Joanna Obiegałka, jako certyfikowany coach Instytutu Gallupa koncentruje się na pracy na zdiagnozowanych zasobach człowieka. Jak sama podkreśliła, świadomość silnych stron jest podstawą podejmowania wszelkich działań, które mają na celu jego wzmacnianie. Do działań Instytutu Gallupa nawiązuje także w swych działaniach grupa Wolni Razem, której Joanna jest członkiem.

Prowadzone przez Joanną Obiegałkę spotkanie moderował dr hab. Hubert Kaszyński. W swym wystąpieniu Joanna  krótko opowiedziała o Instytucie Gallupa oraz stosowanym przez niego teście diagnozującym silne strony jednostki. Wyjaśniła znaczenie tytułu seminarium – spotkania grupy Wolni Razem koncentrują się wokół idei uzupełnienia diagnozy lekarskiej odkrywaniem silnych cech człowieka. Dodatkowa diagnoza odnosi się zatem do skoncentrowania uwagi właśnie na tym, co w człowieku pozytywne i co uczynić można fundamentem rozwoju i umacniania. Joanna przybliżyła także obecnym swój profil opisując, czym są i co oznaczają kolejne jej cechy.

Po prezentacji uczestnicy spotkania zaproszeni zostali do aktywnej pracy podczas warsztatów w jednej z trzech grup. Działania zespołów oparte były na wysłuchaniu kilkunastominutowej indywidualnej opowieści zaproszonych osób: Magdaleny Kłeczek, Magdaleny Piekarczyk i Olgi Maciejewskiej, których zadaniem było podzielenie się z uczestnikami warsztatów swoją historią. Dzięki zaangażowaniu trzech osób, które pod okiem Joanny poddały się badaniu testem Gallupa i przygotowały wypowiedź na temat swojego życia, możliwe było przeprowadzenie warsztatu zgodnie z przyjętą ideą, by pracować na rzeczywiście zdiagnozowanych potencjałach. Uczestnicy mieli także możliwość zadawania pytań, dzięki czemu uzyskać mogli więcej informacji. Nad pracą zespołów czuwali obserwatorzy: Joanna Obiegałka, Roksana Kociołek z ITiES oraz dr Katarzyna Ornacka z ITiES i Instytutu Socjologii UJ.

W oparciu o wysłuchaną opowieść studenci mieli za zadanie przygotować portret osoby, której wysłuchali. Nacisk został położony na wyodrębnienie przez każdy zespół pięciu cech uznanych za dominujące u niej. Podczas prezentacji efektów pracy, grupy uzasadniały dokonany wybór przywołując swoje wrażenia z kontaktu z osobami opowiadającymi i wysłuchanych opowieści oraz spostrzeżenia dotyczące dostrzeżonych w nich cech. Stworzone portrety zestawione zostały z wynikami testu Gallupa, dzięki czemu możliwe było dokonanie pewnego porównania i omówienie związków łączących poszczególne cechy. Joanna Obiegałka, jako coach omówiła znaczenie wyszczególnionych cech. Wskazała także na możliwości podejmowania konkretnych działań służących wzmacnianiu potencjału w oparciu o indywidualne oddziaływanie jednostki na swoje zasoby. W pracy opartej na zasobach chodzi bowiem przede wszystkim o to, by dać człowiekowi konkretne wskazówki dotyczące jego własnych możliwości wzmacniania siebie samego. Wynik testu stanowi jedynie punkt wyjścia do podjęcia refleksji nad swoimi zasobami oraz działaniami służącymi samorozwojowi.

 REFLEKSJA UCZESTNICZKI SEMINARIUM – MAGDALENY PIEKARCZYK

 Warsztat stworzył uczestnikom możliwość udziału w doświadczeniu wyjątkowym. Dzięki spotkaniu z osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego, która dodatkowo aktywnie działa na rzecz wzmacniania potencjału innych, możliwe było nie tylko zdobycie wiedzy na temat testu Gallupa, ale przede wszystkim zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest odkrycie silnych cech człowieka poprzez bezpośredni kontakt z nim i rozmowę. Seminarium pokazało, jak niezwykle istotne jest spotkanie i dialog, które są podstawą do nawiązania relacji z drugim człowiekiem. Studenci mieli możliwość dostrzec i zrozumieć znaczenie silnych cech jednostki, jako fundamentu wszelkiego działania.

Wszystkim osobom uczestniczącym w warsztacie serdecznie dziękujemy!

 GALERIA ZDJĘĆ