W ramach konferencji „Media i psychologia: leczenie przez media”, która odbyła się 11 czerwca 2015 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym zdrowie psychiczne promowały osoby związane z ITiES.
Ten swoisty tryptyk rozpoczął referat członkini ITiES – Elżbiety Leśniak, która przedstawiła Subiektywną Interpretację Rzeczywistości, czyli świat widziany z perspektywy osoby po kryzysie psychicznym. Oświetlony wieloma metaforami, przypomniał lekcje jakie odebraliśmy od J. Lacana i potwierdził, że dzień-noc, to metafora nie do pomyślenia, ale do przeżycia. Osobiste doświadczenie, które może nieść wszystkim umocnienie, to płynąca z wystąpienia Elżbiety Leśniak, lekcja.
Drugą cześć stanowił opis i podsumowanie jednego z projektów ITiES: Filmowe transgresje. Maria Kozakowska wraz z dr hab. Hubertem Kaszyńskim przedstawiła inicjatywę odnoszącą się do idei jakościowego studium badawczego, weryfikowanej pod kątem alternatywnej metody edukacji w obszarze zdrowia psychicznego. Filmowe transgresje pokazały, że za pomocą estetyzującej i pogłębiającej refleksję oprawy, można wprawić w ruch grupową, przełamującą stereotypy empatię czy kreatywność.
Uczestnicy konferencji mieli także możliwość partycypacji w „warsztacie badawczym w procesie”, który odsłaniał arkana pracy, uruchamiając po raz ostatni w tej edycji „manufakturę refleksji” – możliwą do przeżycia dzięki wyświetlonemu obrazowi M. Provosta „Serafina” – film ów udowadnia, że komunikacyjnym chlebem czasem staje się sztuka.
Zgromadzeni na konferencji nie zostali jednak, jak się zdaje nasyceni. Podsumowując spotkanie prowadząca cykl „Filmowe transgresje” – Maria Kozakowska, wyraziła nadzieję, że nawiązane podczas części poświęconej zdrowiu psychicznemu kontakty, zaowocują współpracą w przyszłości, bowiem jak stwierdziła dr Wanda Matras-Mastalerz – forma spotkania opierającego się na żywym, prowadzonym przez grupę lecz ogarniającym wszystkich zebranych, partnerskim dialogu, pozwala poczuć, że wzrastamy w naszym człowieczeństwie.
REFLEKSJA UCZESTNICZKI KONFERENCJI – KATARZYNY CZORNAK
W drugi dzień konferencji 12 czerwca 2015 roku uczestnicy podjęli refleksję m. in. nad autoterapeutyczną funkcją pisania. Uczestnicy spotkali się z twórczością Krystiana Głuszko oraz poezją Pawła Kękusia w oryginalnych interpretacjach. Nadal również dyskutowano rolę mediów w terapii – uświadomienie zagrożeń czy szerokiego spektrum wsparcia stało się dla uczestników źródłem nowych inspiracji.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za współtworzenie przestrzeni uwrażliwiania na problemy osób z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego czy umacniania w nagłej trudnej zmianie życiowej. Tych przestrzeni nie jest zbyt wiele, a wypełniać je mogą wyłącznie prawdziwe historie – takie właśnie jak Elżbiety Leśniak, Krystiana Głuszko czy Pawła Kękusia. Nigdy nie jest za późno na lekcję empatii, o czym chyba najlepiej przekonała uczestników dr Anna Bieganowska podczas swojego wykładu, kończąc go słowami M. R. Hebl:
„każda inność jest odmianą kondycji ludzkiej, a nie uzasadnieniem społecznego wykluczenia”